KİTAPLARLA ÇOCUK YETİŞTİRMEK

Her anne baba çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek ister. Bunun için de daha doğmadan bilgi edinmeye, tecrübelerden yaralanmaya, kitap okumaya başlarlar. Her kitaptan bir çok farklı bilgi edinilir; tuvalet eğitimi, uyku düzeni, beslenme düzeni. Ama unutulmamalıdır ki her çocuk bir diğeriyle aynı değildir. Kardeş bile olsalar..

Çocuklarımızı yetiştirirken bazı temel konulara hassasiyet göstermeliyiz. İlk olarak daha ilk doğduğu andan itibaren onun da bir birey olduğunu unutmamalıyız ve bu durumu kabullenmeliyiz. 6 aylık bir bebeğe mama uzattığımız zaman kafasını çevirmesi ve yemek istememesi bile bir bireyselleşme çabasıdır. Bu durumlarda saygı duyup mamayı geri çekmekten başka yol gözükmemektedir.  Yemeği yemesi için çeşitli yollara; eline tablet, telefon vermek, emzik verecekmiş gibi yapıp ağzını açtığı zaman yemek vermek gibi çeşitli yollara başvurmamalıyız.

Çocuklarımıza onları karşılıksız sevdiğimizi; güzel, tatlı, başarılı ya da uslu oldukları için değil her koşulda sevdiğinizi vurgulamalıyız. 

Çocuk yetiştirmekte dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise sınırlardır. Dikkatli ve hassas konulan sınırlar, hem çocuğun daha düzenli olmasını hem de kendini güvende hissetmesini sağlar.    

Çocuklarımızı yetiştirirken bu temelleri dikkate alarak davranış sergilemek, kişilik oluşumunda önemli katkı sağlayacaktır. Bu süreçte bir çok kitaptan yararlanmakta fayda var. Yalnızca bu bilgileri filtreleyerek çocuğumuza uygun olanları rehber edinirsek  gelişimine önemli katkı sağlayacaktır. Unutmayalım ki onlar en değerlimizler ve tekdir.  

Uzman Klinik Psikolog Ayşen Kaya